Vraj načo sa v kampani starám o technológie, keď prioritou má byť záchrana planéty. – Lucia Kleštincová

Vraj načo sa v kampani starám o technológie, keď prioritou má byť záchrana planéty.

29.04.2019 • 3 min čítania

Samozrejme, že musíme zamakať, inak naše deti už nebudú mať na akej planéte žiť. Z môjho pohľadu už nie je potrebné o tom diskutovať. Potrebné je hľadať konkrétne kroky, ako tú záchranu dosiahnuť.

Samozrejme, že musíme zamakať, inak naše deti už nebudú mať na akej planéte žiť. Z môjho pohľadu už nie je potrebné o tom diskutovať. Potrebné je hľadať konkrétne kroky, ako tú záchranu dosiahnuť. Ako zmeniť zelené ciele na konkrétne opatrenia. Technológie sú pritom jednou z hlavných odpovedí:

Chápem to ako technológie zmeny v širšom zmysle:

  1. Technológie na modernizáciu priemyslu, ktorý nemá inak šancu byť “zelenší”. Ak budeme tlačiť na priemysel, aby sa okamžite očistil, nebude spolupracovať, ak im nepomôžeme získať tie správne nástroje na technologický prechod. Jediné, čo získame, je sabotáž zelených cieľov. Tak, ako to bolo pri emisných škandáloch diesel-gate, ktorých vyšetrovanie doteraz pokračuje. A rovnako, ako je tomu doteraz každú sobotu v Paríži pri demonštráciách žltých viest – verejnosti, ktorá sabotuje francúzske opatrenia na ochranu životného prostredia, pretože sa pri ich formovaní nebral ohľad na fungovanie bežných podnikateľov.
  2. Technológie na zmenu fungovania našich úradov. Ako chceme dosiahnuť zelené ciele, ak štát nejde príkladom? Ak sa vo veľkom nakupujú na úrady vody v plastových fľašiach? Ak napriek minutej miliarde stále nemáme funkčný e-government a vo veľkom sa všetko vybavuje cez papierovačky? Keby sme aspoň dokázali konečne lepšie rozbehať to tzv. zelené verejné obstarávanie, na ktorom som pracovala z mojej pozície v Európskom parlamente –  cieľ je zvýhodňovať v tendroch environmentálne zodpovedné nákupy, od jednoduchých vecí ako recyklovaný papiere do kancelárií až po energeticky menej zaťažujúce kotle či automobily.
  3. Technológie zmeny v prenesenom zmysle slova v oblasti vzdelávania, leadershipu a hodnôt, ktoré podkuli riadenie nášho štátu doteraz. Staré nastavenie mysle nám neprinesie nové výsledky. Len ak investujeme do enviro-vzdelania našich mladých a ak si vyberieme enviro-gramotných politikov, dokážu sa naše ciele pretaviť do konkrétnych činov verejnosti a politík.

Konkrétne činy musia spočívať nielen v zákaze environmentálne nebezpečného správania (ako spotreba kvánt zbytočného plastu). Každá jedna naša aktivita sa musí stať neškodou pre životné prostredie. Nový sexy buzzword je obehová ekonomika. Keď už tvoríme odpad, musia byť vytvorené podmienky na to, aby mohol byť recyklovaný a spracovaný do druhotnej suroviny použiteľnej v ďalšej výrobe. Vytvárajme podmienky pre zelenú ekonomiku. Vytvárajme podmienky na to, aby zelené aktivity boli ekonomické – udržateľné, výnosné a inkluzívne.

Prestaňme vnímať priemysel ako nepriateľa životného prostredia. Moje dlhoročné  aktivity na modernizáciu priemyslu nie sú v rozpore s environmentálnymi cieľmi. Priemyselná politika musí byť partnerom tej environmentálnej.  

Na čo myslieť pri zelenej priemyselnej politike?

  1. Vytvárajme lepšie podmienky na prepájanie dodávateľských reťazcov, ak environmentálne zodpovední podnikatelia hľadajú rovnako nastavených dodávateľov či zákazníkov. Dokážeme pre nich spraviť veľa – od podpory klastrov, zjednodušovania papierovačiek až po ujasnenie definícií surovín, chemikálií či odpadu (dnes sa množstvo firiem sťažuje, že obchodovať cez hranice je nočná mora, pretože to, čo je u nás už považované za odpad, napríklad olejom zamastený papier, môže byť v environmentálne vyspelejšej krajine regulované ako iná surovina).
  2. Posuňme o ďalší krok vpred náš vnútorný trh EÚ. Potrebujeme jednotný trh pre znovupoužiteľný odpad. Potrebujeme jednotný trh recyklovaných materiálov. Kydanie odpadu európskou mafiou niekde do Indonézie musí byť drahšie než jeho znovupoužitie v Európe. Nákup nerecyklovaných materiálov musí byť drahší a zdanený už v momente nákupu. Na to treba správnu legislatívu, infraštruktúru a trh. Trh, ktorý sa musí postarať o to, že ne-zelené nákupy sa neoplatia aj kvôli tomu, že skutočné náklady na recykláciu odpadu už budú integrované  v cene produktu.
  3. Analyzujme dáta o tom, v ktorej časti výroby vlastne vzniká skutočná pridaná hodnota. Aký je v nej podiel recyklovaného materiálu? Aká časť surovín pochádza z EÚ a koľko z tretích krajín? Bez dát nedokážeme pochopiť zákulisnú ekonomiku. Bez toho sa ani eko-daň alebo iné opatrenia nevedia zamerať na tú správnu časť výrobného cyklu.
  4. Presuňme gro daňovej záťaže z práce na energeticky náročné technológie a nerecyklované suroviny. Nie je normálne, že vyrobiť niečo z recyklovaných súčastí je dnes kvôli pracovným odvodom drahšie než zahodiť starú vec a kúpiť novú. Ako príklad uvediem môj pokus nechať si na konferenciu vyrobiť plastový banner recykláciou bannerov z predchádzajúcich konferencií. Ako môže pár hodín práce na redizajne banneru stáť viac ako vykopanie surovín, výroba plastu a ich dovoz z Číny? Musíme viac zdaňovať výrobu z nerecyklovaných / importovaných materiálov. Na to však potrebujeme tie správne analytické nástroje a  dáta (bod 3).

Obsah týchto webových stránok neodráža oficiálne stanovisko Európskej únie. Zodpovednosť za informácie a názory vyjadrené v nich spočíva výlučne na Lucii Kleštincovej.

Komentáre

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Súvisiace články

Akú politiku ponúkam?

Medzi moje dôležité vlastnosti patrí túžba zlepšovať stav vecí okolo seba. Možnosti jedného človeka výrazne ovplyvniť systém sú limitované a každá zmena si vyžaduje vytvorenie siete nadšených ľudí s nápadmi, schopnosťami, snami, ktorí dokážu spolupracovať na dosiahnutí cieľa.

Zapojte sa

Ak zdieľate moju filozofiu spoločného budovania EÚ, ktorá funguje pre všetkých, podporte ma v úsilí obohatiť o tieto myšlienky aj európsku diskusiu na Slovensku.

V posledných rokoch som sa aktívne zapájala do rôznych aktivít s cieľom obnoviť spojenie medzi Slovenskom a Európou. Teraz je čas pridať. Chcem byť hlasom Sloveniek a Slovákov v Európe. Preto som sa rozhodla kandidovať do Európskych volieb.  Budem vďačná za Vašu pomoc a podporu pri príprave volebnej kampane.

1

Zdieľajte, lajkujte, komentujte tieto myšlienky na sociálnych sieťach spolu s priateľmi, ktorým záleží na progresívnej budúcnosti Slovenska.

2

Zapíšte sa na odber noviniek na tejto stránke, aby sme mohli pokračovať v tejto konverzácii. Môžete sa tešiť na inšpiratívny obsah, žiaden spam.

3

Pridajte sa do tímu dobrovoľníkov, s ktorými spoločne pracujeme na napĺňaní  vízie prosperujúcej Európy.


Som vďačná za akúkoľvek formu podpory a teším sa, že zostaneme v kontakte.

Teším sa na vaše otázky a komentáre.

Ďakujem, ozvem sa už čoskoro.

Skvelé, zavrieť formulár.
Máte otázku?