Tušia naše firmy, čo ich čaká, ak nastane v marci tvrdý Brexit bez dohody? – Lucia Kleštincová

Tušia naše firmy, čo ich čaká, ak nastane v marci tvrdý Brexit bez dohody?

18.09.2018 • 2 min čítaniaBrexit

Ak vás 30. marca prekvapí, že kamión vášho dodávateľa stojí pred britským kanálom La Manche a nepustia ho na európsky kontinent, je pravdepodobné, že ste sa na to jednoducho mali lepšie pripraviť.

Ak vás 30. marca prekvapí, že kamión vášho dodávateľa stojí pred britským kanálom La Manche a nepustia ho na európsky kontinent, je pravdepodobné, že ste sa na to jednoducho mali lepšie pripraviť.

Nič nie je dohodnuté, kým nie je dohodnuté všetko. Európske firmy a občania sú zodpovední za to, aby sa pripravili na stále veľmi reálnu možnosť, že rokovania s Britmi zlyhajú. Pri každej príležitosti to opakuje aj Michel Barnier, hlavný vyjednávač Európskej komisie pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie.

Odchod členského štátu je komplikovaná transakcia. Navyše je potrebné ju nadizajnovať v extrémne krátkom čase. A zároveň sa to všetko deje v kontexte britskej politiky, ktorá je jednou z veľkých neznámych v celom procese.

Napriek tomu sa firmy stále pýtajú, či je možné rátať s dohodou, lebo prípravy na “no deal” sú náročné a drahé. Nuž, garantovať dohodu možné nie je. Preto vám naozaj odporúčam naštudovať si tieto dva zdroje, zvážiť svoje riziká a podľa toho konať. Zostáva vám 192 dní.

1: Oznámenia Európskej komisie

Tu nájdete desiatky oznámení, ktorými komisia vysvetľuje dôsledky tvrdého Brexitu (t.j. Brexit bez dohody) pre občanov a podnikateľov zo zvyšných 27 členských štátov. Z tém, ktorým sa venujem (fungovanie vnútorného trhu – záložka GROW v ľavom menu), odporúčam napríklad:

  • Dovoz tovarov  z Británie. Popri iných dôsledkoch už napríklad nebude možné automaticky predpokladať, že britské tovary sa zhodujú s pravidlami EÚ. Ako to teda bude s platnosťou osvedčení vydaných britskými orgánmi?
  • Typové schvaľovanie vozidiel. Keď už sme tá autoveľmoc, budú môcť automobilky aj naďalej obchodovať s komponentami schválenými britskými úradmi?
  • Uznávanie odborných kvalifikácií. Čo napríklad v prípade, že ste doteraz praktizovali svoju právnickú licenciu na základe britského diplomu?

2: Oznámenia britskej vlády

Nasledujúc príklad Komisie, minulý týždeň vydali aj Briti ďalší set oznámení na vysvetlenie dôsledkov “no deal” scenára. Pár príkladov užitočných aj pre Slovákov:

  • Ochrana práv pracovníkov  v Británii a ochrana práv študentov. Napríklad, čo ak ste získali Erasmus grant na britskú univerzitu, ešte pokiaľ je Británia členom EÚ?
  • Ochrana osobných údajov. Má váš startup pobočku v Británii? Bude aj naďalej viazaná pravidlami GDPR?
  • Štátna pomoc. Sú britské firmy vaším konkurentom a obávate sa, že po odchode z EÚ budú zvýhodnené vďaka voľnejším pravidlám pre získanie štátnej pomoci?

Ja viem, je to všetko písané v nie úplne najzrozumiteľnejšej právničine. Ale určite je to dobrý odrazový mostík (minimálne pre vašich právnikov) pre zorientovanie sa v dôsledkoch tvrdého Brexitu. Minimálne, ak pôsobíte v sektore, ktorý je jedným z hlavných “klientov” vnútorného trhu vďaka tomu, že európska legislatíva významne zjednotila pravidlá jeho fungovania naprieč EÚ (po marci len z EÚ27…).

Obsah týchto webových stránok neodráža oficiálne stanovisko Európskej únie. Zodpovednosť za informácie a názory vyjadrené v nich spočíva výlučne na Lucii Kleštincovej.

Komentáre

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Súvisiace články

Zapojte sa

Ak zdieľate moju filozofiu spoločného budovania EÚ, ktorá funguje pre všetkých, podporte ma v úsilí obohatiť o tieto myšlienky aj európsku diskusiu na Slovensku.

V posledných rokoch som sa aktívne zapájala do rôznych aktivít s cieľom obnoviť spojenie medzi Slovenskom a Európou. Teraz je čas pridať. Chcem byť hlasom Sloveniek a Slovákov v Európe. Preto som sa rozhodla kandidovať do Európskych volieb.  Budem vďačná za Vašu pomoc a podporu pri príprave volebnej kampane.

1

Zdieľajte, lajkujte, komentujte tieto myšlienky na sociálnych sieťach spolu s priateľmi, ktorým záleží na progresívnej budúcnosti Slovenska.

2

Zapíšte sa na odber noviniek na tejto stránke, aby sme mohli pokračovať v tejto konverzácii. Môžete sa tešiť na inšpiratívny obsah, žiaden spam.

3

Pridajte sa do tímu dobrovoľníkov, s ktorými spoločne pracujeme na napĺňaní  vízie prosperujúcej Európy.


Som vďačná za akúkoľvek formu podpory a teším sa, že zostaneme v kontakte.

Teším sa na vaše otázky a komentáre.

Ďakujem, ozvem sa už čoskoro.

Skvelé, zavrieť formulár.
Máte otázku?