Otvorenú myseľ, odvahu a empatiu vám do nového roku želajú bruselské Slovenky – Lucia Kleštincová

Otvorenú myseľ, odvahu a empatiu vám do nového roku želajú bruselské Slovenky

01.01.2019 • 2 min čítania

Majte otvorenú myseľ a oči. Ambicióznosť, ale zároveň schopnosť s pokorou oceniť pokrok, ktorý sa na Slovensku deje a veľa vecí, ktoré u nás fungujú lepšie než v iných krajinách.

Majte otvorenú myseľ a oči. Ambicióznosť, ale zároveň schopnosť s pokorou oceniť pokrok, ktorý sa na Slovensku deje a veľa vecí, ktoré u nás fungujú lepšie než v iných krajinách.

V predchádzajúcom blogu som načrtla, aké je to, byť Slovenkou v európskych inštitúciách. Život v Bruseli, v hlavnom meste európskych politík, je pre mnohé z nás plný príležitostí a výziev, o ktorých vám rada porozprávam v nadchádzajúcich blogoch. Naši známi nám často hovoria, že rozprávaním o našej skúsenosti môžeme byť inšpiráciou aj pre ostatných. Či už pre tých, čo sa zaujímajú o informácie priamo z centra diania, alebo pre tých, ktorí by ako odborníci na medzinárodné otázky boli súčasťou tímov, ktorí ich posúvajú vpred.

Čím teda žijeme v týchto dňoch my, Slovenky v Európskej komisii? Už teraz pripravujeme na výzvy, ktoré nás čakajú v tomto roku. Brexit, európske voľby či schvaľovanie rozpočtu EÚ na ďalších sedem rokov určite významne ovplyvnia politické smerovanie Európy, a tým aj obsah našej práce. Budeme rady, ak sa Slováci a Slovenky u nás doma stanú čo najviac súčasťou tohto príbehu.

Čo nám teda do Nového roku želajú naše Slovenky žijúce v Bruseli?

  • “Otvorenú myseľ a oči. Ambicióznosť, ale zároveň schopnosť s pokorou oceniť pokrok, ktorý sa na Slovensku deje a veľa vecí, ktoré u nás fungujú lepšie než v iných krajinách.”
  • “Možnosť skĺbiť prácu s rodinou – to dokáže spraviť obrovský rozdiel pre všetky z nás.”
  • “Motivujúce pracovné podmienky oceňujúce váš talent. Nikdy nekončiace vzdelávanie. Medzinárodné prostredie plné milých a ochotných ľudí.”
  • “Menej závisti, slobodu vystúpiť z tradičnej šablóny, viac príležitostí zažiť krásu svetovej kultúry či medzinárodnej gastronómie.”
  • A ja k tomu pridávam: nikdy nezabudnúť na to, odkiaľ pochádzame. Bez ohľadu na to, kam nás život do sveta zavial, hľadajme spôsoby, ako byť hlasom silnej Európy u nás doma.

Naša práca v európskych inštitúciách prináša radosti aj starosti vyplývajúce z množstva kultúr, s ktorými spolupracujeme. Môže sa to zdať ako komplikovaný Babylon, ale ako sa vraví, cesta je cieľ. Práca v centre európskeho diania je veľmi obohacujúca životná cesta – inak by sme sa na ňu, pochopiteľne, nevydali. Prajeme to všetkým z vás, ktoré tiež túžite po poznaní, rôznorodosti a učenia sa od ostatných.

 A, samozrejme, ideálne je, ak popri putovaní na tejto ceste vieme vracať hodnotu naspäť domov. Mnohé z nás, Sloveniek v európskych inštitúciách, sa to snažíme robiť čo najviac ako sa dá. V mojom prípade je to napríklad prácou na opatreniach, ktoré podporujú elektronizáciu slovenskej verejnej správy. Pravidelne organizujem podujatia na prepájanie bruselských Sloveniek a chodím medzi slovenských študentov rozprávať im o kariérnych možnostiach v európskych inštitúciách. Aby sa náš vinš stal aj v roku 2019 skutočnosťou pre čo najviac talentovaných Slovákov.
 

Ak sa chcete dozvedieť viac o možnostiach práce na európskych politikách, určite sa mi ozvite. Práve pre vás pripravujem ďalší článok o tom, aké je to, byť hlasom mladej ženy zo strednej Európy v Európskej komisii.

Obsah týchto webových stránok neodráža oficiálne stanovisko Európskej únie. Zodpovednosť za informácie a názory vyjadrené v nich spočíva výlučne na Lucii Kleštincovej.

Komentáre

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Súvisiace články

Zapojte sa

Ak zdieľate moju filozofiu spoločného budovania EÚ, ktorá funguje pre všetkých, podporte ma v úsilí obohatiť o tieto myšlienky aj európsku diskusiu na Slovensku.

V posledných rokoch som sa aktívne zapájala do rôznych aktivít s cieľom obnoviť spojenie medzi Slovenskom a Európou. Teraz je čas pridať. Chcem byť hlasom Sloveniek a Slovákov v Európe. Preto som sa rozhodla kandidovať do Európskych volieb.  Budem vďačná za Vašu pomoc a podporu pri príprave volebnej kampane.

1

Zdieľajte, lajkujte, komentujte tieto myšlienky na sociálnych sieťach spolu s priateľmi, ktorým záleží na progresívnej budúcnosti Slovenska.

2

Zapíšte sa na odber noviniek na tejto stránke, aby sme mohli pokračovať v tejto konverzácii. Môžete sa tešiť na inšpiratívny obsah, žiaden spam.

3

Pridajte sa do tímu dobrovoľníkov, s ktorými spoločne pracujeme na napĺňaní  vízie prosperujúcej Európy.


Som vďačná za akúkoľvek formu podpory a teším sa, že zostaneme v kontakte.

Teším sa na vaše otázky a komentáre.

Ďakujem, ozvem sa už čoskoro.

Skvelé, zavrieť formulár.
Máte otázku?