Európa – to je o nás a s nami. Kedy to pochopíme? – Lucia Kleštincová

Európa – to je o nás a s nami. Kedy to pochopíme?

13.09.2018 • 2 min čítaniaEU

Prevezmime spoluzodpovednosť za Európu, ktorú budujeme aj pre tých, čo prídu po nás. A ukážme jej aspoň kúsok rešpektu.

Prevezmime spoluzodpovednosť za Európu, ktorú budujeme aj pre tých, čo prídu po nás. A ukážme jej aspoň kúsok rešpektu.

Predseda Európskej komisie včera vo svojom výročnom prejave potvrdil, že Komisia sa nepotrebuje samochváliť za kvalitu svojich návrhov. Denne robí na politikách, ktoré, veríme, posúvajú EÚ vpred a odzrkadľujú sa na našom živote v mieri a prosperite. Ale nemusí to tak zostať.

Dnes to vyzerá tak, že európsku debatu pred nadchádzajúcimi európskymi voľbami pokojne môže prevziať anti-európska propaganda. A potom už nebude mať ani zmysel hovoriť o konkrétnych politikách. Samozrejme, že Junckerov prejav bol pretkaný konkrétnymi zmienkami európskej legislatívy. Dôležitejšie než jej obsah je však podľa mňa vízia silnej Európy.

Európy, ktorá si dokáže uchrániť nezávislé voľby a kritickú diskusiu o smerovaní našej demokracie. Nemôžeme nechať Čínu, trollov, fake news či manipulátorov z Cambridge Analytica rozhodovať o našej budúcnosti (@Manfred Weber). Nemôžeme podľahnúť strachu a hnevu, ktorí radi šíria nacionalisti a rasisti (@Ska Keller). Náš komisár Šefčovič tiež zdôraznil význam budúcoročných volieb pre budúcnosť EÚ a schopnosť akčnejšie reagovať na rýchlo sa meniacu geopolitickú realitu.

Aj Slovensko si našlo v prejave svoj odkaz. Zatiaľ čo minulý rok Juncker ocenil náš tlak na riešenie problému dvojitej kvality potravín, tentokrát sme sa mohli nájsť skôr v poznámke o vražde Jána Kuciaka. “Európa musí zostať miestom, kde je sloboda tlače posvätná. Priveľa novinárov čelí zastrašovaniu, útokom, ba dokonca sa vyskytli aj prípady vrážd. Musíme viac chrániť našu demokraciu a jej obhajcov – našich novinárov.”

A aká je teda od včerajšieho prejavu debata na Slovensku? Aká je napríklad reakcia nášho premiéra na navrhované zrušenie jednohlasného prijímania návrhov v daňových otázkach? Googlim ju, no nenachádzam. Ďakujem aspoň Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku za debatu hneď po prejave (záznam nájdete napríklad na ich Facebooku @zekvsr) a Denníku N zasumár reakcií našich politikov.

Namiesto kritickej debaty o tom, akú Európu chceme, čítame napríklad o výsledkoch včerajšieho hlasovania o správe, ktorou EÚ vyčíta maďarskej vláde porušovanie základných demokratických princípov, obmedzovanie nezávislosti súdnictva či slobody slova. Z trinástich slovenských europoslancov za ňu hlasovali len traja. Pre mňa to je jednoznačný symbol “pripravenosti” našich europoslancov bojovať za základné piliere EÚ.

Kedy Slováci pochopia, že Európou sme my všetci spolu? Že v Bruseli tvorené politiky sú o nás a s nami? Že buď začneme aktívne realizovať víziu našej aktívnej role v Európe, alebo inak nemáme právo sa tváriť, že Brusel je ďaleko? Samozrejme, že sa môžeme sťažovať na kvalitu Junckerovho prejavu. Užitočnejšie by však bolo položiť na stôl predstavu, ako by na to šlo Slovensko, ak by sa mu raz podarilo presadiť svojho predsedu Komisie.

Obsah týchto webových stránok neodráža oficiálne stanovisko Európskej únie. Zodpovednosť za informácie a názory vyjadrené v nich spočíva výlučne na Lucii Kleštincovej.

Komentáre

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Súvisiace články

Zapojte sa

Ak zdieľate moju filozofiu spoločného budovania EÚ, ktorá funguje pre všetkých, podporte ma v úsilí obohatiť o tieto myšlienky aj európsku diskusiu na Slovensku.

V posledných rokoch som sa aktívne zapájala do rôznych aktivít s cieľom obnoviť spojenie medzi Slovenskom a Európou. Teraz je čas pridať. Chcem byť hlasom Sloveniek a Slovákov v Európe. Preto som sa rozhodla kandidovať do Európskych volieb.  Budem vďačná za Vašu pomoc a podporu pri príprave volebnej kampane.

1

Zdieľajte, lajkujte, komentujte tieto myšlienky na sociálnych sieťach spolu s priateľmi, ktorým záleží na progresívnej budúcnosti Slovenska.

2

Zapíšte sa na odber noviniek na tejto stránke, aby sme mohli pokračovať v tejto konverzácii. Môžete sa tešiť na inšpiratívny obsah, žiaden spam.

3

Pridajte sa do tímu dobrovoľníkov, s ktorými spoločne pracujeme na napĺňaní  vízie prosperujúcej Európy.


Som vďačná za akúkoľvek formu podpory a teším sa, že zostaneme v kontakte.

Teším sa na vaše otázky a komentáre.

Ďakujem, ozvem sa už čoskoro.

Skvelé, zavrieť formulár.
Máte otázku?