Ešte jednu hrozbu zabúdame vo voľbách preberať. Roboty. – Lucia Kleštincová

Ešte jednu hrozbu zabúdame vo voľbách preberať. Roboty.

29.04.2019 • 4 min čítania

Zatiaľ čo u nás mnohí politici plašia neviditeľnými migrantmi či džender ideológiou, odborníci vo zvyšku Európy sa zaoberajú skôr inou tichou revolúciou: umelou inteligenciou (AI).

Zatiaľ čo u nás mnohí politici plašia neviditeľnými migrantmi či džender ideológiou, odborníci vo zvyšku Európy sa zaoberajú skôr inou tichou revolúciou: umelou inteligenciou (AI).

AI revolúcia je už celkom slušne rozbehnutá. Európska komisia pripravuje jednu stratégiu pre AI za druhou (aktuálne o etických princípoch jej používania). Čo sa vlastne deje? Kde sa nachádzame na bojisku ovládanom Čínou a USA? Čoho presne sa ne/treba báť?

  1. Všimli ste si AI všade okolo?

Netreba sa báť. AI je už medzi nami. Je v našich mobiloch, na letiskových kontrolách, u rádiológa. Otázkou je zrýchlenie vývoja a čo nastane, keď sa AI spojí s rýchlo sa rozvíjajúcou robotikou, blockchainom či internetom vecí. Keď to všetko skombinujeme, naše hospodárstvo sa takpovediac otáča naruby.

Ako príklad si vezmime spôsob organizácie našich firiem, ktorý je dnes úplne inde než v predchádzajúcom storočí. Napríklad automobilka Ford bola pôvodne kompletne integrovanou výrobňou od výroby ocele až po montovanie áut. Potom prišla globalizácia a delokalizácia. Postupne sme si zvykli na to, že suroviny na auto sa neraz vyrábajú na jednom kontinente (Čína?), technológia do motora na druhom (USA?) a montovanie na treťom (Slovensko. Kde je najväčšia pridaná hodnota?).

No a dnes sme zas o krok ďalej a analyzujeme skôr predaj súvisiacich služieb. Globalizácia už nie je ani tak o oddelení dizajnu, technológie a výroby, ale skôr o obehu služieb a dát. Napríklad Amazon a Alibaba nie sú štandardné firmy, ale internetové trhoviská. Deje sa to len vďaka tichej revolúcii umožnenej vývojom AI a robotiky. Pozrite sa, ako dnes bankujeme či rezervujeme dovolenky. Online. Málokedy musíme zájsť osobne do banky či cestovnej kancelárie. To všetko má masívny dopad na štruktúru ekonomiky, pracovné miesta a hlavne naše školstvo.

2. Máme len dve možnosti: plašiť AI hrozbou alebo chopiť sa príležitosti.

Nejde len o vplyv na spôsob výroby a nášho každodenného konzumu. AI mení veľmi vážne oblasti nášho spolužitia – zdravotníctvo či spôsob riešenia klimatických zmien a humanitárnych katastrof. A s tým prichádzajú aj dôležité etické otázky. Otázky, na ktoré budú dúfajme hľadať odpovede technicky zdatní lídri, a nie populisti, ktorí radi plašia umelo nafúknutými hrozbami.

Ľudia musia zostať na prvom mieste, aj keď roboty sľubujú vyššiu efektívnosť výroby. Spoločnosť by sa mala spoločne zamyslieť, ako zaistiť, že technológie nám prinesú viac výhod a nevýhod. Bez paniky a vyhrážok, ktoré sprevádzajú v posledných týždňoch napríklad debatu o prispôsobovaní legislatívy na ochranu autorských práv (slávny článok 13 smernice o copyrighte) na trendy, ktoré priniesli online platformy do sveta umenia a kreatívneho obsahu.

3. Európe uteká vlak

Celá hra je v rukách Číňanov a Američanov – Google, Amazon, Bidoo, Alibaba. Kde sú európske firmy? V zozname top 10 tech firiem na svete nie je ani jedna naša. Dokážeme vytvoriť v sektore AI európsky Amazon tak, ako sa nám to pred rokmi podarilo s Airbusom? Nedobiehajme zameškané, ale vytvorme si vlastné preteky, aby sa tieto pracovné miesta vrátili do EÚ. Napríklad textilný priemysel, ktorý sme stratili v konkurencii s Áziou, sa už dnes transformuje pod vplyvom AI, 3D tlače a robotov. Sme pripravení využiť túto príležitosť?

Nie. Nemáme dosť ľudí na to, aby sme naplnili tieto pracovné miesta a vymýšľali, ako inovácie čo najlepšie využiť pre náš hospodársky rozmach. Už teraz vieme, že okolo 45% pracovných miest bude môcť byť nahradených technológiami. Tak ako pri každej inej diskusii o priemyselnej revolúcii, aj teraz sa zasekneme na otázke nesúladu nášho školstva s potrebami priemyslu a reálneho trhu práce.

Už dnes asi 90% pracovných miest vyžaduje nejaké digitálne zručnosti. Nehovoriac o tom, že naši politici a úradníci by tiež mali byť viac „gramotní“ v téme moderných technológií. Priznajme si, že je celkom komplikované vedieť adaptovať legislatívu pre tradičné sektory na rýchlo sa rozmáhajúce moderného technológie. Vezmime si Airbnb a tradičný cestovný ruch, alebo SpaceX a letecký priemysel, alebo drony a roznášanie balíkov.

Z európskej úrovne dokážeme podporiť podnikateľov vo využívaní týchto príležitostí Treba viac investovať do inovácií, výskumu a modernizácie školstva tak, aby slúžilo internetovej dobe. Treba správne nastaviť reguláciu online platforiem tak, aby sme podporili inovácie, ale zároveň nespadli do pasce techno-utópie a ochránili základné hodnoty ako súkromie používateľov. Regulačné orgány nás musia oveľa lepšie ochraňovať nielen pred zneužitím našich údajov, ale aj pred diskrimináciou, fake news či manipuláciou pri priraďovaní zodpovednosti za škodu. Napríklad, koho to je vina, ak sa niečo stane pri činnosti robota – obviníme vynálezcu či predajcu či používateľa technológie?

4. Základ: naše školstvo

Školy zaspali dobu a snažia sa ju dobehnúť surfovaním na povrchnej vlne „coding“ mánie. Nestačí priniesť do školstva kurzy programovania. Oveľa viac dôrazu treba klásť na machine learning, dátovú vedu, ale aj analytické zručnosti. Zároveň treba hacknúť spôsob fungovania formálneho vzdelávania, ktoré je príliš dlhé a pomalé na to, aby stíhalo reagovať na tech trendy. Aj keby sa podarilo prilákať dosť záujemcov na tech odbory, aká je šanca, že budú „v obraze“ o päť rokov, keď doštudujú? Svet bude opäť úplne inde.

Zabudnime na starý model postavený tom, že človek vyštuduje, nájde si prácu, desaťročia maká vo svojej profesii a potom ide do dôchodku. Formálny systém vzdelávania musí ponúkať oveľa kratšie, dynamickejšie, modernejšie kurzy. Ponuka sa musí doplniť o kurzy celoživotného vzdelávania, ktoré si každý z nás bude musieť dorábať až do konca života. Inak nedokážeme držať krok s trendmi, ktoré sa budú diať okolo nás.

Nie je v nikoho záujme blokovať rozmach AI. Je obrovský prínos pre všetkých. Spoločne musíme dokázať vytvoriť rámec, ktorý nám ju umožní využiť na maximum, bezpečne, ľudsky a udržateľným spôsobom. Toto sú témy, ktorým sa venujem už teraz v Európskej komisii a ktorým sa chcem venovať aj ako slovenská europoslankyňa.

Tento text je výsledkom mojej práce v Európskej komisii na politikách súvisiacich s podporou umelej inteligencie ako aj množstva diskusií s odborníkmi a priateľmi napríklad z German Marshall Fund, ktorým týmto ďakujem za inšpiratívne vstupy

Obsah týchto webových stránok neodráža oficiálne stanovisko Európskej únie. Zodpovednosť za informácie a názory vyjadrené v nich spočíva výlučne na Lucii Kleštincovej.

Komentáre

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Súvisiace články

Akú politiku ponúkam?

Medzi moje dôležité vlastnosti patrí túžba zlepšovať stav vecí okolo seba. Možnosti jedného človeka výrazne ovplyvniť systém sú limitované a každá zmena si vyžaduje vytvorenie siete nadšených ľudí s nápadmi, schopnosťami, snami, ktorí dokážu spolupracovať na dosiahnutí cieľa.

Zapojte sa

Ak zdieľate moju filozofiu spoločného budovania EÚ, ktorá funguje pre všetkých, podporte ma v úsilí obohatiť o tieto myšlienky aj európsku diskusiu na Slovensku.

V posledných rokoch som sa aktívne zapájala do rôznych aktivít s cieľom obnoviť spojenie medzi Slovenskom a Európou. Teraz je čas pridať. Chcem byť hlasom Sloveniek a Slovákov v Európe. Preto som sa rozhodla kandidovať do Európskych volieb.  Budem vďačná za Vašu pomoc a podporu pri príprave volebnej kampane.

1

Zdieľajte, lajkujte, komentujte tieto myšlienky na sociálnych sieťach spolu s priateľmi, ktorým záleží na progresívnej budúcnosti Slovenska.

2

Zapíšte sa na odber noviniek na tejto stránke, aby sme mohli pokračovať v tejto konverzácii. Môžete sa tešiť na inšpiratívny obsah, žiaden spam.

3

Pridajte sa do tímu dobrovoľníkov, s ktorými spoločne pracujeme na napĺňaní  vízie prosperujúcej Európy.


Som vďačná za akúkoľvek formu podpory a teším sa, že zostaneme v kontakte.

Teším sa na vaše otázky a komentáre.

Ďakujem, ozvem sa už čoskoro.

Skvelé, zavrieť formulár.
Máte otázku?