Dovoľme technológiám skvalitniť náš štát – Lucia Kleštincová

Dovoľme technológiám skvalitniť náš štát

29.04.2019 • 3 min čítania

Štát dokážeme transformovať, len ak budú mať politici jasnú víziu, ak naplnia štátnu správu špičkovými úradníkmi a nechajú ich makať.

Ako sa cítite po podaní daňového priznania? S vďakou za služby moderného štátu (áno, aj to je možné a je to realita v mnohých krajinách!), alebo sa modlíte, že o rok to bude zásadne iný proces? Aj keby sa reštartol, poviem, že to nestačí. Lebo je rok 2019. Je to skoro ako s voľbou prezidentky – ukázali sme, že už sme prerástli éru voľby menšieho zla a zaslúžime si možnosť krúžkovať skutočnú líderku s úsmevom. Lebo je rok 2019.

Slovenská diskusia o elektronickej verejnej správe je stále často zužovaná na rýchle odstránenie byrokracie pomocou technológií, ktoré nám Brusel pomôže zaplatiť. Prípadne v jej smutnejšej verzii na diskusiu o miliónoch, ktoré sa minuli na systémy, ktoré nefungujú, na zamestnávanie talentov, ktoré by sa užitočnejšie využili inde a na obchodné transakcie, ktoré zbytočne zdeformovali IT biznis ako celý jeden sektor podnikania. V normálnom svete by však nemalo ísť o to, ako čo najrýchlejšie vyvinúť informačné systémy, minúť eurofondy a chodiť na úrady rovnako, ako to bolo doteraz. V hre je oveľa viac.

Štát dokážeme transformovať, len ak budú mať politici jasnú víziu, ak naplnia štátnu správu špičkovými úradníkmi a nechajú ich makať. Nepozerajme sa len na technológie. Venujme pozornosť aj talentom, ktorí s nimi vedia pracovať. Nehovoriac o ich schopnosti inteligentne využívať záplavu dostupných informácií a veľké dáta. Nezabúdajme ani na moje srdcovky – na otázky etiky, aby sme pokrokové riešenia využívali na skutočný pokrok, a nie na deformáciu správania ich používateľov (napríklad cez sociálne siete) či dodávateľov (napríklad cez netransparentné nákupy za verejné zdroje).

Informačné technológie sú dobrým pomocníkom pre tých, ktorí chcú fungovanie štátu skutočne postaviť z hlavy na nohy. Sú však len príležitosťou na radikálny reštart. Táto príležitosť sa naplní len v prostredí správnej legislatívy pre technológiou ovplyvňované sektory, so zdrojmi na podporu tejto zmeny a to v rukách úradníkov, ktorí z politickej vízie robia realitu. Čo to znamená preložené do ľudskej reči?

  1. Ujasnime si to, raz a navždy: Načo vlastne štát elektronizujeme?

Nie je to len o tom, či elektronizácia prináša pohodlie občanom pri vybavovaní na úradoch. Technológie sú síce užitočné, avšak nie samé o sebe. Všímajme si ich širšie efekty na rast ekonomiky a fungovanie štátu. Nový dlhodobý rozpočet EÚ tu bude aj na to. Musí vytvárať lepší priestor na spoluprácu súkromného a verejného sektora pri vývoji a nasadzovaní technológií. Výsledok uvidíme v pohodlných službách štátu a v modernom priemysle postavenom na inováciách, nielen na montáži.

  1. Bez excelentných úradníkov to nepôjde

Všade počúvame motivačné prejavy o tom, že najlepšie firmy na svete stoja a padajú na excelentnej starostlivosti o svoje talenty. Sme naozaj tak naivní, že čakáme, že digitálnu transformáciu štátu dokážeme robiť seriózne s dnešným nastavením, imidžom a ohodnotením v štátnej správe? Potrebujeme politických lídrov, znalých úradníkov, právnikov, technológov, legislatívcov či obstarávateľov. Musíme ich vyberať, zaplatiť, motivovať a vzdelávať tak, ako to robia v top firmách na svete. Európska únia sa musí ešte viac angažovať v skvalitňovaní úradov na každej úrovni. A samozrejme musí ísť sama v tomto smere príkladom.

  1. Ak sú dáta nové zlato, prečo štát nenazrie do svojho trezora?

Štát si môže od nás pýtať dáta len jedenkrát a potom dosť. Vďaka technológiám a lepším procesom môže oveľa lepšie využívať dáta, ktoré už od občanov a firiem dávno dostal. Príležitosť nie je len v odstraňovaní papiera a automatizácii rutinnej byrokracie. Je v možnosti využiť digitálnu inteligenciu na lepšie politické rozhodovanie. Napríklad aj o odhaľovaní korupcie či včasnom cielení sociálnej podpory tam, kde ju naozaj bude treba. Vďaka dátam zbieraným v reálnom čase môže štát oveľa rýchlejšie reagovať na problémy, ktoré už roky trápia Slovensko. Stačí mať ľudí, ktorú chcú a zároveň vedia, ako na to.

  1. Celé to musí byť na osoh našim malým podnikateľom

Jednou z prvých úloh novozvoleného Európskeho parlamentu bude dohodnúť sa na detailoch míňania takmer desiatich miliárd EUR z nového programu Digitálna Európa. Je určený na podporu opatrení od digitálneho vzdelávania a rozvoj inovačných centier, cez lepšie prepájanie úradov až po vývoj superpočítačov pre zdravotníctvo, energetiku či inteligentné autá. Čo z týchto príležitostí budú mať naše firmy? Nič, ak im nepomôžeme. Ak nebudú mať komu zavolať, do akej podpornej schémy sa môžu zapojiť. Ak im nemá kto vysvetliť, ako to funguje, a že majú reálnu šancu tieto granty získať. Aj na to potrebujeme v Bruseli zástupcov, ktorí sa vedia v tomto svete orientovať.

  1. Nemusíme s tým bojovať sami. Pošlime do EÚ naozajstných lídrov a líderky.

V roku 2019 je najvyšší čas radikálne reštartovať spôsob, akým sa modernizuje naša štátna správa. Európska únia nám ponúka priestor, expertov a peniaze na učenie sa od ostatných krajín. Je to príležitosť dobehnúť zameškané a zmenšiť priepasť, ktorá vznikla, keď sme sa sústredili na písanie vízií, ktoré zostali na papieri. EÚ musí byť nekompromisná v tom, ako sa to celé deje:

  • Klásť ešte väčší dôraz na efektívne a inovatívne verejné obstarávanie, nech tendrovanie funguje tak, ako má.
  • Presadzovať zmeny v dialógu s občanmi a firmami, nech sa vyhneme odporu ako tomu bolo v prípade reformy legislatívy o autorských právach.
  • Garantovať podporu všetkým dotknutým sociálnym skupinám, nech aj naši seniori a iné znevýhodnené skupiny nie sú obeťou technologických zmien.
  • Zabezpečiť rovnaký prístup k týmto príležitostiam aj pre malé štáty ako Slovensko a malých podnikateľov, ktorí nemajú zdroje na mocných lobistov. Aj preto kandidujem do Európskeho parlamentu ako vaša zástupkyňa, ktorá rozumie Bruselu a technológiám zároveň.

Obsah týchto webových stránok neodráža oficiálne stanovisko Európskej únie. Zodpovednosť za informácie a názory vyjadrené v nich spočíva výlučne na Lucii Kleštincovej.

Komentáre

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Súvisiace články

Akú politiku ponúkam?

Medzi moje dôležité vlastnosti patrí túžba zlepšovať stav vecí okolo seba. Možnosti jedného človeka výrazne ovplyvniť systém sú limitované a každá zmena si vyžaduje vytvorenie siete nadšených ľudí s nápadmi, schopnosťami, snami, ktorí dokážu spolupracovať na dosiahnutí cieľa.

Zapojte sa

Ak zdieľate moju filozofiu spoločného budovania EÚ, ktorá funguje pre všetkých, podporte ma v úsilí obohatiť o tieto myšlienky aj európsku diskusiu na Slovensku.

V posledných rokoch som sa aktívne zapájala do rôznych aktivít s cieľom obnoviť spojenie medzi Slovenskom a Európou. Teraz je čas pridať. Chcem byť hlasom Sloveniek a Slovákov v Európe. Preto som sa rozhodla kandidovať do Európskych volieb.  Budem vďačná za Vašu pomoc a podporu pri príprave volebnej kampane.

1

Zdieľajte, lajkujte, komentujte tieto myšlienky na sociálnych sieťach spolu s priateľmi, ktorým záleží na progresívnej budúcnosti Slovenska.

2

Zapíšte sa na odber noviniek na tejto stránke, aby sme mohli pokračovať v tejto konverzácii. Môžete sa tešiť na inšpiratívny obsah, žiaden spam.

3

Pridajte sa do tímu dobrovoľníkov, s ktorými spoločne pracujeme na napĺňaní  vízie prosperujúcej Európy.


Som vďačná za akúkoľvek formu podpory a teším sa, že zostaneme v kontakte.

Teším sa na vaše otázky a komentáre.

Ďakujem, ozvem sa už čoskoro.

Skvelé, zavrieť formulár.
Máte otázku?