Čo ak Briti zajtra neschvália dohodu a bude tvrdý Brexit? – Lucia Kleštincová

Čo ak Briti zajtra neschvália dohodu a bude tvrdý Brexit?

14.01.2019 • 3 min čítania

Do vystúpenia Veľkej Británie z EÚ zostáva už len 74 dní. Dovtedy sa musia Briti dohodnúť s EÚ na pravidlách ich odchodu. Preto bude britský parlament zajtra hlasovať o prijatí dohody o odchode.

Do vystúpenia Veľkej Británie z EÚ zostáva už len 74 dní.

Dovtedy sa musia Briti dohodnúť s EÚ na pravidlách ich odchodu. Preto bude britský parlament zajtra hlasovať o prijatí dohody o odchode. Stále čelíme riziku, že sa to nepodarí. Ak Británia odíde z EÚ bez dohody a občania a podnikatelia sa nepripravia na tento scenár, mnohým hrozí ľadová sprcha komplikácií v každodennom živote a biznise.

Posledné dva roky koordinujem v Európskej komisii proces príprav na odpojenie Británie z vnútorného trhu EÚ – najmä z pohľadu dosahov na náš priemysel a podnikateľov. Čo to bude znamenať pre nás všetkých, čo cestujeme “na otočku” do Británie na výlety, pracovné stretnutia či za štúdiom? Čo to bude znamenať pre firmy ako Jaguar Landrover, ktorý nedávno u nás otvoril fabriku s vysokou mierou závislosti na dodávkach z Británie? Našim cieľom je minimalizovať riziká vyplývajúce pre obchodovanie s tovarmi a službami, ktoré sa za normálnych okolností predávajú vnútri EÚ bez bariér. Prečo by nás to malo zaujímať?

  1. Britské firmy už dnes z opatrnosti pred dôsledkami Brexitu znižujú rozsah svojich investícií, tvorbu nových pracovných miest a zvažujú presun časti svojich aktivít na európsky kontinent. Toto všetko bude mať dopad na plynulosť obchodnej spolupráce v EÚ a aj na náš rast na Slovensku. Keďže 85% nášho exportu smeruje do EÚ, všetky tieto efekty ovplyvnia aj našu prosperitu.
  2. Zároveň podľa britskej obchodnej komory si 62% tamojších firiem ešte stále nezhodnotilo riziká, ktoré Brexit prináša pre ich podnikanie. A ako sú na tom slovenské firmy? Najstrašnejšie je, že slovenská vláda doteraz nepredstavila žiadny rozsiahly materiál, v ktorom by detailne zmonitorovala riziká pre slovenských podnikateľov. Ak ani len nevieme, čo nám hrozí, ťažko sa pripraviť na dôsledky.
  3. Ako slovenskej firme dovážajúcej alebo vyvážajúcej z Británie sa vám môže zo dňa na deň stať, že tovary nedoručíte alebo vám neprídu. Alebo sa začnú preclievať alebo podliehať iným pravidlám, ktoré budú pre odberateľa znamenať dodatočné náklady. Dôsledky môžu byť rôzne. Od poklesu objednávok drahších tovarov, objemov obchodov a zisku, až po šrktanie pracovných miest.

Základ je akceptovať Brexit ako taký a fakt, že scenár odchodu Britov z EÚ bez dohody je reálny. Pri tomto scenári nebudú mať občania, firmy a členské štáty k dobru prechodné obdobie, s ktorým počíta návrh dohody, a v ktorom budú platiť pre Britániu a EÚ približne rovnaké pravidlá v obchode ako doteraz. Musíme rátať s tým, že život sa skomplikuje všetkým Slovákom, čo v Británii pracujú, či obchodujú v najviac ohrozených sektoroch ako autodoprava, vývoz áut či elektroniky. Ako sa teda pripraviť?

  1. Prečítajte si dokumenty o dôsledkoch tvrdého Brexitu, ktoré Európska komisia vydala pre občanov a podnikateľov. Písala som o nich už dávnejšie tu. Nájdete v nich právne rady podľa toho, čo vás zaujíma – od dosahov na pracovné či dôchodkové práva občanov, cez import liekov a výrobu automobilov, až po ochranu patentov pri obchodovaní na internete.
  2. K tomu sme v novembri doplnili ďalší balík opatrení zmierňujúcich dosah tvrdého Brexitu. Ako príklad vám uvediem úpravu nariadenia o vízach. Podľa nej zostanú Briti v prípade krátkodobého pobytu v EÚ oslobodení od vízových povinností, a to za predpokladu, že aj Veľká Británia poskytne rovnaké právo občanom Únie. Takže sa nemusíte báť, že ak budete chcieť ísť na výlet do Londýna alebo do Škótska, navštíviť syna alebo dcéru, ktorí v Británii študujú alebo pracujú, či pozrieť vnúčatá, ktoré tam žijú, že ich neuvidíte, resp. Bude to komplikovanejšie. Aj to je ďalší príklad EÚ, ktorá myslí na svojich občanov a pracuje pre nich.
  3. Samozrejme, že príprava na Brexit je pomerne komplikovaný proces na rozlúsknutie. Predsalen, ekonomické aktivity naprieč Európou sú veľmi úzko previazané. Bežný podnikateľ len málokedy ovláda, ako jeho aktivity súvisia s odbúravaním bariér na európskej úrovni. Ale nemusíte v tom zostať sami. Pýtajte si podporu napríklad od vašich zástupcov v rôznych priemyselných združeniach. Obchodné komory v iných krajinách pripravili pre svojich členov veľmi užitočné kontrolné dokumenty, vďaka ktorým vedia firmy jednoduchšie identifikovať svoje Brexit riziká. Ako príklady uvádzam Nemecko, Holandsko či Írsko.

Nespoliehajte sa na vyhlásenia niektorých politikov v médiách o tom, že Briti si to možno celé rozmyslia. V prípade tvrdého Brexitu je len a len vašou zodpovednosťou, ako sa naň pripravíte. Ak máte záujem sledovať ďalšie moje články o Brexite a budúcnosti Európy, prihláste sa na odber noviniek tu a sledujte ma na mojom Facebooku.

Obsah týchto webových stránok neodráža oficiálne stanovisko Európskej únie. Zodpovednosť za informácie a názory vyjadrené v nich spočíva výlučne na Lucii Kleštincovej.

Komentáre

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Súvisiace články

Zapojte sa

Ak zdieľate moju filozofiu spoločného budovania EÚ, ktorá funguje pre všetkých, podporte ma v úsilí obohatiť o tieto myšlienky aj európsku diskusiu na Slovensku.

V posledných rokoch som sa aktívne zapájala do rôznych aktivít s cieľom obnoviť spojenie medzi Slovenskom a Európou. Teraz je čas pridať. Chcem byť hlasom Sloveniek a Slovákov v Európe. Preto som sa rozhodla kandidovať do Európskych volieb.  Budem vďačná za Vašu pomoc a podporu pri príprave volebnej kampane.

1

Zdieľajte, lajkujte, komentujte tieto myšlienky na sociálnych sieťach spolu s priateľmi, ktorým záleží na progresívnej budúcnosti Slovenska.

2

Zapíšte sa na odber noviniek na tejto stránke, aby sme mohli pokračovať v tejto konverzácii. Môžete sa tešiť na inšpiratívny obsah, žiaden spam.

3

Pridajte sa do tímu dobrovoľníkov, s ktorými spoločne pracujeme na napĺňaní  vízie prosperujúcej Európy.


Som vďačná za akúkoľvek formu podpory a teším sa, že zostaneme v kontakte.

Teším sa na vaše otázky a komentáre.

Ďakujem, ozvem sa už čoskoro.

Skvelé, zavrieť formulár.
Máte otázku?