Akú politiku ponúkam? – Lucia Kleštincová

Akú politiku ponúkam?

29.04.2019 • 3 min čítania

Medzi moje dôležité vlastnosti patrí túžba zlepšovať stav vecí okolo seba. Možnosti jedného človeka výrazne ovplyvniť systém sú limitované a každá zmena si vyžaduje vytvorenie siete nadšených ľudí s nápadmi, schopnosťami, snami, ktorí dokážu spolupracovať na dosiahnutí cieľa.

Voľbou mňa si vyberáte realizáciu vašich hodnôt v praxi. Moderne s citom pre 21. storočie.

Medzi moje dôležité vlastnosti patrí túžba zlepšovať stav vecí okolo seba. Možnosti jedného človeka výrazne ovplyvniť systém sú limitované a každá zmena si vyžaduje vytvorenie siete nadšených ľudí s nápadmi, schopnosťami, snami, ktorí dokážu spolupracovať na dosiahnutí cieľa.

Som preto veľmi rada, že vzniklo Progresívne Slovensko, ktoré podobných ľudí ako som aj ja spája. Má úprimnú ambíciu zlepšovať život ľudí na Slovensku a túto ambíciu má aj na európskej úrovni. Bez nej už dnes mnohé oblasti zmeniť jednoducho nejde. Svet technológií a umelej inteligencie ovplyvňujú čoraz viac kľúčové oblasti, ako je školstvo (na Slovensku je, žiaľ vo veľmi zlom stave), veda a výskum (rovnako s jej úrovňou a stavom máme na Slovensku veľké problémy), zdravotníctvo (bez reforiem si neviem celkom predstaviť počítače riadené umelou inteligenciou operujúce pacientov v prostredí slovenských nemocníc), životné prostredie alebo spravodlivosť (bez automatizovania množstva administratívnej práce, ktorá spôsobuje obrovské prieťahy v súdnych konaniach, a tým aj neskoré rozsudky).

Aj preto verím, že autentickou snahou ľudí lepšie spravovať veci verejné sa môžeme vo všetkých oblastiach dostať na európsku úroveň. V oblastiach, kde ako krajina zaostávame, sa môžeme nechať potiahnuť silnejšími priateľmi v Európe. Lebo v treťom tisícročí pre nástup digitalizácie a technológií ako je umelá inteligencia sme svedkami najväčšej revolúcie v našich dejinách, ktorá bude ovplyvňovať bežný život každého občana tejto krajiny. Technológie menia naše životy, mení sa práca, mení sa výroba, mení sa spôsob, ako získavame informácie a menia sa dokonca geopolitické vzťahy. Európa, a Slovensko ako jej súčasť, sa nesmie dostať na vedľajšiu koľaj vo svete.

Moderné technológie prinášajú mnohé prísľuby, ale aj výzvy. Verím, že verejná správa, a s ňou politika, musia vedieť na ne reagovať efektívnejšie než doteraz. Mojou hlavnou ambíciou je preto vyťažiť z týchto zmien príležitosť pre našu krajinu a pre našich talentovaných ľudí. Spôsobom, vďaka ktorému prispejeme k riešeniu problémov, ktoré nás trápia. Chcete vidieť príklady, v čom by sme sa mohli a mali ako krajina zlepšiť?

–       Musíme začať vzdelávať deti takým spôsobom, aby od najmenšieho veku vedeli kriticky vyhodnocovať informácie, pracovať s dátami a moderným technológiami, vrátane základov programovania.

–       Nedostatok lekárov a sestier môže vyriešiť tele-medicína. A čo kvalita starostlivosti? Poďme najprv podrobne merať spokojnosť pacientov, kvalitu našich nemocníc a liečebných postupov, aby sme vedeli, kde je priestor na zlepšenie. Nehovoriac o investíciách do moderných technologických postupov.

–       Samotná priemyselná politika môže byť modernejšia a účinnejšia vďaka novým technológiám ako je umelá inteligencia a inteligentnejšiemu využívaniu veľkých dát. Lepšie pochopíme, čo sa deje, ako je v jednotlivých situáciách chránený spotrebiteľ, aká je úroveň konkurencie, ako sú jednotlivé sektory udržateľné či zraniteľné, kde vzniká pridaná hodnota a ako dosiahnuť čo najväčší pokrok.

–       Ruka v ruke s tým ide potreba modernizovať naše verejné inštitúcie. Musia byť pripravené riešiť výzvy, ktoré pred nami stoja, využívať nové technológie na maximum a zároveň určovať pravidlá, ako tieto technológie zodpovedne používať. Predstavte si svet, kde nudnú byrokraciu za vás riešia roboty automaticky a hneď a vy sa môžete venovať riešeniu skutočných problémov, napríklad kvalite životného prostredia či príprave našich talentov pre budúcnosť.

–       Ak využijeme satelitné dáta a senzorové siete na Zemi, dokážeme v reálnom čase monitorovať životné prostredie a simulovať možné scenáre vývoja, napríklad odhaľovať nadmerné výruby a ničenie našich lesov a iného prírodného bohatstva.

To je len malý výber tém, ktorým sa venujem a o ktorých chcem hovoriť. Moja politická ponuka tieto výzvy prirodzene reflektuje, a preto stojí na dvoch pilieroch: Technológiách a výsledkoch:

1.    Rozumiem novým technológiám a možnostiam, ktoré ponúkajú. V rôznych oblastiach fungovania nášho hospodárstva, štátu a spoločenského života viem navrhovať pokrokové riešenia a zároveň myslím na ľudí. Hovorme o dopade technológií na ľudskú stránku spoločnosti. Verím v nutnosť nastaviť pravidlá spôsobom, aby technológie slúžili slobode jednotlivcov a inkluzívnej spoločnosti.

2.    Viem nápady a vízie pretaviť do konkrétnych výsledkov. Vďaka mojej dlhoročnej skúsenosti v európskych inštitúciách poznám rozhodovacie procesy a viem ako formulovať návrhy tak, aby boli úspešné. Mám širokú sieť kontaktov, ktorú využijem pri posúvaní riešení na všetkých úrovniach, od politickej po odbornú. Viem získavať pre správne myšlienky spojencov, ale dokážem formulovať aj kompromisy, aby sme výsledky skutočne dosiahli.

Voľbou mňa si vyberáte realizáciu vašich hodnôt v praxi. Moderne s citom pre 21. storočie.

Obsah týchto webových stránok neodráža oficiálne stanovisko Európskej únie. Zodpovednosť za informácie a názory vyjadrené v nich spočíva výlučne na Lucii Kleštincovej.

Komentáre

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Súvisiace články

Zapojte sa

Ak zdieľate moju filozofiu spoločného budovania EÚ, ktorá funguje pre všetkých, podporte ma v úsilí obohatiť o tieto myšlienky aj európsku diskusiu na Slovensku.

V posledných rokoch som sa aktívne zapájala do rôznych aktivít s cieľom obnoviť spojenie medzi Slovenskom a Európou. Teraz je čas pridať. Chcem byť hlasom Sloveniek a Slovákov v Európe. Preto som sa rozhodla kandidovať do Európskych volieb.  Budem vďačná za Vašu pomoc a podporu pri príprave volebnej kampane.

1

Zdieľajte, lajkujte, komentujte tieto myšlienky na sociálnych sieťach spolu s priateľmi, ktorým záleží na progresívnej budúcnosti Slovenska.

2

Zapíšte sa na odber noviniek na tejto stránke, aby sme mohli pokračovať v tejto konverzácii. Môžete sa tešiť na inšpiratívny obsah, žiaden spam.

3

Pridajte sa do tímu dobrovoľníkov, s ktorými spoločne pracujeme na napĺňaní  vízie prosperujúcej Európy.


Som vďačná za akúkoľvek formu podpory a teším sa, že zostaneme v kontakte.

Teším sa na vaše otázky a komentáre.

Ďakujem, ozvem sa už čoskoro.

Skvelé, zavrieť formulár.
Máte otázku?